Cilj igre | Tenis

Cilj igre

Cilj tenis je igranje lopte preko mreže na protivničko igralište na takav način da protivnik više ne može doći do lopte ili je prisiljen pogriješiti. The tenis Lopta se mora igrati, nakon što je izašla najviše jednom, ispravno u opće polje. Granične crte dio su igrališta, tako da je lopta koja dodirne crtu što je bliže moguće još uvijek u igri.

Lopta se igra takozvanim servisom u protivničko servisno područje. Svaki igrač ima dva pokušaja. Ako drugi servis ne uspije pogoditi teren prema pravilima (dvostruka greška), smatra se greškom i protivniku se dodjeljuje jedan bod. Ako lopta dodirne rub mreže na servisu, a zatim uđe u servisno područje prema pravilima, servis se ponavlja. Pobjednik je igrač koji prvi osvoji potreban broj setova.

Metoda brojanja

Pomalo nekonvencionalan način brojanja bodova u tenis temelji se na dvije neovisne teorije. Vjerojatno podrijetlo temelji se na okladama u 14. stoljeću. U to vrijeme ljudi su se kladili po 15 denijera po setu, što se pak sastojalo od 4 igre.

45 je promijenjeno u 40 zbog praktičnosti izgovora. Druga se teorija odnosi na izvorna četiri retka trčanje paralelno s mrežom. Nakon svakog osvojenog boda, igraču je bila dopuštena jedna crta naprijed.

Linije su postavljene u intervalima od 15 i 10 inča. Čitava teniska igra naziva se meč, koji se pak sastoji od setova i mečeva. (U tenisu to često dovodi u zabludu neznalice, jer osvojena igra nije jednaka pobjedi).

Tko je prvi osvojio dva seta, pobjednik je. Set se osvaja kada igrač: U igri se računa 0, 15, 30, 40. Igra se osvaja kad igrač može osvojiti sljedeći poen nakon što postigne 40 bodova.

Kada je rezultat 40:40 (dvojka), gem se mora dobiti s razmakom od dva poena. Ako poslužitelj osvoji bod na prvom servisu, poziv je "Prednost gore", a ako igrač koji uzvrati osvoji bod , to je "Prednost natrag". Prvi igrač koji je pozvan prvi u brojanju započinje servisom s desne strane (0: 0). Kad se osvoji bod (15: 0), servira s lijeve strane ... Osvojeni tie break računa se kao samo jedan osvojeni gem (od 6: 6 do 7: 6 ili 6: 7), ali pri rezultatu 6: 6 to je odlučujuće za set.

Počinje s 0: 0 i svaki osvojeni bod se ne računa kao u igri 15, već samo 1. Igrač koji prvi dosegne 7 bodova s ​​najmanje 2 poena razlike osvaja set. Mogući rezultati (7: 0, ... 7: 5.

8: 6, 9: 7.). Budući da u tenisu igrač koji servira ima prednost, igrač 1 servira samo jedan rally, a zatim naizmjenično dva puta. Na početku izjednačenog rezultata, igrač koji je imao neuspjeh u prethodnom gemu ima pravo na servis.

Nakon 6 odigranih poena (npr. 5: 1, 4: 2.) Dolazi do promjene strana bez odmora. Pri svakom nejednakom rezultatu u setu, strana se mijenja prekidom.

Kod (1: 0) u svakom setu promjena se vrši bez odmora. Igrač ima loptu kada može osvojiti utakmicu sa sljedećim bodom. Lopta za set daje se igraču koji osvoji set sljedećim poenom, a ako igrač može osvojiti cijeli meč sljedećim rallyom, naziva se meč lopta.

Ako igrač ima priliku pobijediti u meču sljedećim rallyom, to se naziva break point. Ako u tome uspije, to se naziva prekidom.

• 6 pobjeđenih utakmica, a protivnik je dobio najviše 4 utakmice.

(6:0, 6:1, 6:2, 6:3, 6:4)

• Pri rezultatu 5: 5 igra se produžava na 7. (7: 5)

• Leptir

Teniski teren podijeljen je mrežom u dva pravokutnika jednake veličine.

Duljina terena iznosi 78 metara (23.77 m) od jedne osnovne linije do druge. Širina dvostrukog terena je 36 stopa (10.97 m), a 27 stopa (8.23 m) za pojedinačni teren. Udarne crte (kolokvijalno nazvane tee linije) vode paralelno s mrežom s obje strane na udaljenosti od 21 m od 6.40 stope.

Središnja linija usluge prolazi pod pravim kutom u odnosu na liniju usluge do mreže. T-polje dijeli na dva pravokutnika jednake veličine, udarna polja. Visina mreže je u sredini 3 m, a na stupovima 0.914 m.

Područje između osnovne linije i ograde dugo je 18-21 metara (5.50 m). tenis. Tenis se igra na raznim podlogama.

Među najčešćim: pijesak (francuski - otvoren), trava (Wimbledon), tvrdi teren (otvoreni - SAD), odskočni as (australski - otvoren). nadalje, granulat, tepih, umjetna trava.